بخش های درمانی

بخش های درمانی کلینیک

روش های بررسی وضعیت مراجعین  و تشخیص بیماری های مربوط به متخصصین مغز اعصاب و ستون فقرات به صورت بالینی و دستگاهی صورت می گیرد. تشخیص های دستگاهی و بالینی مستلزم مراجعه حضوری فرد نزد پزشک متخصص نورولوژیست است.
در تشخیص بالینی از روش ها و تکنیک های تخصصی برای بررسی عملکرد سیستم عصبی استفاده می شود و طی این بررسی بالینی پزشک متخصص می تواند به میزان قابل توجهی مشکلات عملکردی در سیستم عصبی را مشاهده کند.
در تشخیص دستگاهی به کمک دستگاههای تشخیصی تخصصی و دستگاههای تصویر برداری فرآیند بررسی وضعیت بیمار و تشخیص بیماری صورت میگیرد.از دستگاههایی که برای تشخیص بیماری های مغز اعصاب و ستون فقرات استفاده می شود به طور نمونه می توان دستگاه نوار مغز،دستگاه نوار عصب و عضله، دستگاه نوار چشم و روش های تصویر برداری اعم از سونوگرافی و سنوگرافی عروقی،  ام آر آی (MRI) سی تی اسکن می توان نام برد.

روش های درمانی که برای بیماری های مغز اعصاب و ستون فقرات مورد استفاده قرار می گیرد یا به صورت مصرف دارو های شیمیایی صورت های قرص و کپسول و اشکال دیگر دوزیج فرم دارویی است و یا از روشهای موجود در طب مکمل برای بهبود وضعیت بیمار و درمان وی استفاده می شود. یکی دیگر از روشهای کاهش ، بهبود و درمان بیماری های نورولوژیک استفاده از روشها و راهکارهای درمانی در طب مادر یا همان طب سینایی است. تجارب علمی بیانگر آن است که نوع رفتار فردی و شیوه زندگی از مهم ترین و تاثیر گذارترین عواملی است که در بروز اختلالات و بیماری های مربوط به مغز اعصاب و ستون فقرات نقش اساسی ایفا می کند.

میگرن؛ بیماری شناخته شده‌ای است که در هر جامعه حدود 10 درصد افراد از آن رنج می‌برند.سردرد میگرنی جز دسته درد های مزمن است، میگرن می تواند حملات حادی را در بر داشته باشد که مدت حملات حداقل 4 تا 6 ساعت و حد اکثر تا 72 ساعت به طول انجامد.
عوامل متعددی را میتوان به عنوان عامل شروع حملات بر شمرد که از جمله آنها به استرس و عصبانیت، گرما، سرما، گرسنگی، استنشاق بو، عطر، دود،خنده، گریه،  سر و صدا ، کم خوابی، پرخوابی، نور و نورآفتاب، ورزش و فعالیت بدنی، سیکل های هورمونال  و عادت ماهانه، برقراری رابطه جنسی و مصرف بعضی از مواد غذایی  اشاره کرد. علائم بالینی سردرد های میگنی عبارتند از؛ نورگریزی، صدا گریزی، بو گریزی، حالت تهوع، استفراغ، ضربان دار بودن سردرد، فشاری بودن سردرد،یک طرفه بودن سردرد و وجود حالات پیش آهنگی قبل از رخداد حملات میگرنی است. لازم به ذکر است الزاما همه موارد مذکور در همه  افراد میگرنی به اتفاق حادث نمیشوند  و در مقاطع مختلف علائم بالینی متفاوتی بر فرد واقع شود. پارامتر های متعددی نیز به طور غیر مستقیم بر بروز سردرد های میگرنی اثرگذارند که به طور کلی می توان آن را  در قالبی با عنوان “شیوه زندگی” افراد  آن را طبقه بندی کرد.
میگرن دسته بندی های متعددی دارد که معروفترین این دسته بندی ها تقسیم بندی میگرن به دو گروه میگرن کلاسیک و میگرن غیر کلاسیک است.
بر اساس باور عمومی، میگرن جزء بیماری هایی است که درمان ندارد و تنها درحین رخداد سردرد با مصرف مسکن می توان آن را تسکین داد و یا  با مصرف داروهای پیشگیرانه و مدیریت بیماری، تعداد حمله‌ها را کاهش داد.

ماساژ‌ یا همان هنر شفا بخش باستانی به 2700 سال قبل از میلاد بر‌می‌گردد و در طول تاریخ همیشه همراه مردم بوده است و همۀ تمدن‌ها از این روش برای درمان و حتی تمدید قوا، کاهش اضطراب، رفع خستگی و… استفاده می‌کردند. ماساژ بر اساس اسناد تاریخی قدیمی ترین شکل درمان است که بشر به آن دست یافته و امروزه به عنوان یک طب درمانی محسوب می شود که طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. از این روش می توان به عنوان یکی از موثرترین و متفاوت ترین راه ها برای پیشگیری از بسیاری بیماری ها و همچنین درمان دردها و مشکلات جسمی و روانی نام برد. معمولاً انواع ماساژ با یک مکانیسم مشابه بر روی بدن اثر می گذارد. دستیابی به نتایج مطلوب، مستلزم بکارگیری مهارت های روانی و ادراکی بوده و صرفاً حرکات مکانیکی دست ها کافی نمی باشد.

در جهان كنوني و در سرآغاز سده بيست و يكم ميلادي، علوم، بخش عمده‌اي از مشكلات  گوناگون افراد را در سيستم‌هاي كاري و زندگی حل و فصل كرده  و می کنند . در اين راستا، علوم و فنوني وجود دارند كه از زواياي مختلف سلامت و بهداشت انسان‌ها و نيز كارآيي آنها را مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار مي‌دهند.  يكي از اين علوم، ارگونومي است . در ابتدا لازم است به منظور آشنایی  هر چه بیشتر خوانندگان با ارگونومی ، تعریف این علم ارایه شود.

تعريف ارگونومي:

واژه «ارگونومي» از دو كلمه يوناني “ارگو ” به معني كار   و ” نوموس ”  به معني  ”  قانون و قاعده طبيعي” مشتق شده است و در لغت به معناي قوانين طبيعي كار است .

برخي از تعاريفي كه متخصصان و كارشناسان اين علم از ارگونومي ارایه  نموده‌اند، به عنوان نمونه در ادامه آمده است :

ارگونومي علم مطالعه انسانها در حين انجام كار، براي درك ارتباط پيچيده ميان افراد و جنبه هاي فيزيكي و روانشناختي محيط كار، نيازهاي شغلي و روشهاي كار مي‌باشد (WHO 1978).

ارگونومي عبارتست از كاربرد اطلاعات علمي موجود درباره انسان (و روش هاي علمي كسب چنين اطلاعاتي) براي حل مشكلات طراحي (هلاندر 1996

ارگونومي علمي است كه انسان و تعامل آن را با محصولات، توليدات، تجهيزات، امكانات، روش ها و محيط كار و زندگي مورد مطالعه قرار مي‌دهد و عليرغم علوم فني ـ مهندسي (كه عمدتا به تكنيك ها و فنون مي پردازد) بر انسان و طراحي وسائل براي افراد تاكيد دارد (ساندرز و ديگران 1999 (

 

همانگونه که مشاهده می شود  عموما  کاربرد علم ارگونومی را در مشاغل تصور می کنند . اما با گذشت زمان ، حوزه و گستره دانش ارگونومی از مشاغل خارج و به گستره زندگی تسری یافت . همانطورکه می بینیم انجمن بين‌المللي ارگونومي   اینگونه ارگونومي را تعريف مي‌كند:

”  ارگونومي علمي است كه دانش حاصل از علوم انساني را با مشاغل، سيستم‌ها، محصولات و محيط زيست با توجه به توانايي هاي جسماني و رواني و محدوديت‌هاي انساني مرتبط مي سازد” .

ارتوپدی یا استخوان پزشکی یکی از شاخه های علم پزشکی است. فردی که دارای مدرک پزشک عمومی است با گذراندن دروس تخصصی این رشته به صورت عملی و تئوری و در مدت چهار سال، چگونگی درمان بیماری ها و اصلاح ناهنجاری های مرتبط با استخوان، مفاصل، ستون فقرات، زرد پی، تاندون  و ماهیچه ها و عضلات اسکلتی را فرا میگیرد.

برای آموختن هر کدام از شاخه های علم ارتوپدی دوره ای تحت عنوان  “فوق تخصص”  برای آن گرایش وجود دارد که به  طور دانشگاهی قابل فراگیریست. ارتوپدی تخصصی است که همواره در کنار تشخیص های بالینی، اعمال جراحی نیز قرار دارد. بدیهی است اهمیت انواع تصویر برداری در تشخیص و پیگیری و پیشرفت مسیر درمان و درمان بیماران انکار ناپذیر است.

در صورت نیاز برای بهبود فردی که افعال درمانی برروی وی صورت گرفته و نیز  پایداشت درمانی که به اتمام رسیده، متخصصین ارتوپدی از تخصص همکاران دیگری چون ارگونومیست ها، فیزیوتراپیست ها، ماساژور ها و کایروپرکتیست ها استفاده می کنند تا فرد درمان شده مسیر درمانی را بهتر سپری کرده و از احتمال رخداد مجدد بیماری ارتوپدی درمان شده پیشگیری شود.

زندگی بدون درد را با ما تجربه کنید!

تماس با 12345678 (021) زندگی بدون درد را با ما تجربه کنید